زیرنویس چیست؟

زیرنویس ، متشکل از یک (یا دو) فایل مبتنی بر متن بسیار کم حجم (بین 20 تا 50 کیلوبایت! و در فرمت sub/idx بین 1 تا 2 مگابایت) هستش که شامل متن دیالوگها و تنظیمات زمانبندی دیالوگها هستش.

انواع زیرنویس :

زیرنویس به دو گروه کلی Hardsub و Softsub تقسیم میشوند.

Hardsub :در این حالت ، زیرنویس به فایل تصویری چسبانده شده و تشکیل یک فایل تصویری واحد را داده اند. به عبارت دیگه شما وقتی فایل تصویری رو پخش میکنید ، زیرنویس بروی فیلم از قبل حک شده است و قابل جدا شدن هم نیست. (به همین دلیل به آنها Hardsub گفته میشود)

گفتنی است که این پروسه ی چسباندن فایل هنگام تغییر فرمت فایل (converting) قابل انجام است. بدین صورت که شما بعد از انتخاب فایل ویدئویی مورد نظر ، زیرنویس مربوطه را هم انتخاب میکنید تا در نهایت یک فایل ویدئویی با فرمت مورد دلخواه شما (avi,wmv,…) ایجاد شود.

Softsub : زیرنویسهای softsub ، زیرنویسهایی هستند که از فایل ویدئویی جدا هستند. (به صورت یک فایل مبتنی برمتن،مانند فرمت SRT)

برای تماشای فایلهای ویدئو به همراه اینگونه زیرنویسها ، بعد از دانلود زیرنویس مورد نظرتان از اینترنت ، باید زیرنویس رو با به همراه فیلم مورد نظرتون توی برنامه ی پلیر دلخواهتون باز کنید.

————

شیوه ی Hardsub برای استفاده از زیرنویس در دستگاه هایی هست که امکان پخش زیرنویس رو ندارند . مانند VCD player ها .(در آینده بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.)

اما شیوه ی Softsub بسیار فراگیر است و امروزه ی استفاده ی فراوان دارد.

خود Softsub ها شامل چندین فرمت هستند. چند نوع فرمت آن عمومی است و بقیه هم استانداردهای شرکتهای مختلف نرم افزاری هستند.

ارسال دیدگاه

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت زیرنویس فارسی | سابتایتل ها – دانلود زیرنویس فارسی فیلم محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
طراحی و کدنویسی : وب رویا